Dinleme (listening) ilkokul öğrencilerine önerilebilecek en uygulanabilir yöntemdir fikrimizi bir önceki yazımızda belirtmiştik. Bu yazımızda ilkokul öğrencilerinin yapabileceği kendi başlarına sürdürebileceği dinleme çalışmasının nasıl olabileceğinden bahsetmek istiyoruz.

İlkokul öğrencilerine önerilebilecek İngilizce öğrenme tekniklerinden dinleme için youtube üzerinde ve youtube kids üzerinde binlerce nitelikli ücretsiz şarkı ve okuma parçası bulunabilir burada dikkat edilmesi gereken unsur içerik secimi ve konuların birbirini takip etmesi olacaktır. İlkokul öğrencilerinin İngilizce ediniminde yaptıkları dinleme çalışmaları konu olarak onları okullarıdada takviye edeceğnden önemlidir yoksa dil edinimi açısından konu bazlı ilerlemesinin çok bir önemi yoktur.

Dili edinimi içerisinde İngilizce edinimi sürecinde konu takibi bilimsel anlamda bir unsur ifade etmesede okul takibi açısından konuya yaklaşılmalıdır. İlkokul öğrencilerine önerilebilecek İngilizce öğretim tekniklerinden dinleme yapılırken çocuğun ekrann karşısına geçmesine gerek olmadığı gibi bunu bir dayatma şekline sokmak daha da zarar verebilir bundan dolayı input kaynağını açıp çocuğun İngilizce'ye ulaşması yeterli olacaktır.

İlkokul öğrencilerine önerilebilecek İngilizce öğretmen yöntemlerinden dinleme başlangıç aşamasında çocuğun dünyasına çok hızlı girecek öğretmenin işini kolaylaştıracak çocuğu İngilizce'ye ısındıracak bir uygulama olması açısından önemlidir ancak belli bir süreden sonra çocuklar için online İngilizce kursu öğretmenine ihtiyaç duyulacak ve çocuklar için online İngilizce kursu öğretmeni tarafından çocuk takip edilmesi şeklinde çalışma sürdürülmesi istenecekdir. 

Öğrenci dinleme ile çok buyuk bir yol alsada ilerleyen aşamalarda çocuklar için online İngilizce kursu öğretmeni desteği gerekecektir.