Natural Approach Metod Türkçe deyimi ile Doğal Yaklaşım Metodu genel anlamda tüm bireylerin dili aynı yoldan öğrendiğne bunun da bir öğrenmeden ziyade edinme olduğunu savunur. Çocukların ana dillerini edinmesinide buna en güzel örnek olarak gösterir.

Doğal Yaklaşıma göre bu yöntem dünyanın en çok kullanılan yöntemi olduğunu söyler ve ispat olarak her insanın ana dilini edinişini örnek verir.

Doğal Yaklaşım Metodunun kurucusu Dr. Kreshen e göre Doğal Yaklaşım olduğuna göre dil edinmede doğal olmayan yöntemlerde vardır ve doğal olmayan diğer yöntemler Dil Edinimini zorlaştırır.

Doğal Yaklaşıma göre Dil Edinmede zorlama Gramerde şunu öğren dayatması gibi etkiler Dil Eddinimini hem zorlaştırır daha da kötüsü dil edinmekten soğutur.

Doğal Yaklaşımın en uygulanabilir ve kolaylaştırıcı yönu dilde zorlama ve mümkün olduğunca dile Maruz Kal şeklindedir.

Doğal Yaklaşım Metodu Evreleri

  • Sessiz Evre ( Dinle - Oku )

Sessiz Evre dinlemenin çok aktif olduğu dönemdir. Konuşmaya zorlamak çok buyuk bir hatadır bu evrede. Sessiz evre ortalama bir cocukda iki ila üç yıl sürebilir. Sessiz evrede dil depolama şeklinde edinilir. Dili edinen Sessiz Evrede Anlam çıkarır , ipucu yakalamaya çalışır, Tahmin eder 

Hata mı? Hata yapmak Doğal Yakşalımda serbesttir :)

  • Edinim Evresi ( Konuş - Yaz )

Önceleri konuşma kısmen başlar Edinim Evresi ilerledikçe zamanla konuşma düzelir kelime ve cümleler yerli yerinde kullanılır.Edinim Evresi ilerledikçe birey Özne yüklem fiil ve bunların cümlede kullanımını birey artık biliyor ve kullanıyordur.