İlkokul 2.sınıf İngilizce eğitiminde ülkemiz geneline bakıldığında devlet okulları öğrencileri için başlangıç noktası olarak görülmektedir. Özel okullar ilkokul 1. sınıfta İngilizce eğitimlerine başlarken devlet okullarında 2. sınıfta İngilizce eğitimine başlanması bir dezavantaj gibi görünsede öğrencinin okula alışması velinin plan ve programının tamamlaması ile ilkokul 2. sınıfta İgilizce'ye başlamanın bir mahsuru olmadığı görülmektedir.

İlkokul 2. sınıf İngilizce kelimeleri ve cümle yapıları basit ve temel düzeyde tutulmuştur. Bu temel düzey İngilizce kursları tarafından biraz daha üst düzeye rahatlıkla çekilebilir.

İlkokul 2. sınıf İngilizce öğrencileri bolca dinleme çalışması yaparak kelime hazinelerini zenginleştirebilir basit cümlelere rahatlıkla geçilebilir. İlkokul 2. sınıf İngilizce öğrencileri ve velileri doğru yönlendirmeler ile yaşları gereğincede oldukça fazla kazanıma ulaşabilir 2. sınıf öğrencilik hayatlarını İngilizce ile taçlandırabilirler.

İlkokul 2. sınıf İngilizce derslerinde ve ders sonrası faaliyetlerde en önemli destekleyici çalışma dinleme çalışması olup dinleme çalışmaları e-book eşliğinde okuma çalışması ile mutlaka desteklenmelidir. ilkokul 2. sınıf öğrencisi İngilizce okuma çalışmasını orjinal sesleri bilmediği için Türkçe sesler ile karıştırabilir yanlış kazanımlar elde edebilir. Bu sebebden dolayı ilkoklu 2. sınıf öğrencisinin günlük faaliyetlerinden bir kısmını İngilizce şarkılar dinlemeye ayırmaı doğru sesleri duyması gerekmektedir.

Ülkemizde okul ortamında İngilizce edinmeyi başaramayan ilkokul 2. sının İngilizce öğrencileri çocuklar için online İngilizce kurslarından faydalanabilir daha düşük malıyetler ile İngilizce eğitimine katılabilirler.

ilkokul 2. sınıf İngilizce öğrencileri CEFR Standartlarına göre A1.1 seviyesinde olup kendi yaş gruplarına görede Pre-A1.1 Seviye Grubu şeklinde isimlendirilebilirler.

Yazımızın bu bölümünde A1.1 Seviyesi hakkında kısaca bir bilgi verelim

A1 Seviyesini Kursumuzda 3 bölüme ayrılmış olup her bir bölüm için planladığımız süre 200 ders saatidir. Bu bölümler kursumuzda 

 • Pre-A1 .1
 • A1 .1
 • A1 .2 şeklinde isimlendirilmiştir.

A1 İngilizce seviyesi, Avrupa Konseyi tarafından farklı dil seviyeleri için yazılmış bir tanımlama olan Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı'nda (CEFR) birinci seviyedir. Bu seviye, günlük konuşma dilinde "başlangıç" olarak adlandırılabilir ve CEFR tarafından da kullanılan resmi seviye tanımlamasıdır. İngilizce öğrenmeye yeni başlayan veya önceden İngilizce bilgisi olmayan kişiler A1 öncesi seviyededir.

A1 İngilizce seviyesi ile neler yapabilirsiniz?

A1 İngilizce seviyesi, İngilizce konuşulan bir ülkeyi turist olarak ziyaret etmek gibi tüm basit durumlar için yeterli olacaktır. A1 seviyesindeki bir kişi, diğer akademik ya da profesyonel amaçlı işler için yeterli seviyede değildir

CEFR ilkelerine göre, A1 İngilizce seviyesindeki bir kişi:

 • Somut bir türdeki ihtiyaçların giderilmesini amaçlayan günlük konuşma ifadelerini ve çok temel ifadeleri anlayabilir ve kullanabilir.
 • Kendisini ve diğer kişileri tanıtabilir ve nerede yaşadığı, tanıdığı kişiler ve sahip olduğu şeyler gibi kişiler bilgiler hakkında soru sorup yanıtlayabilir.
 • Karşısındaki kişi yavaş ve net konuştuğunda ve yardım etmeye hazır olduğunda diğer kişilerle basit yolla iletişim kurabilir.

A1 İngilizce seviyesi hakkında detaylı bilgi

Yapılabilecek şeylerin listesi, öğretim amaçları doğrultusunda küçük parçalara ayrılmıştır. Daha ayrıntılı olan bu yetenek sıralaması, kendi İngilizce seviyenizi değerlendirmenize ya da bir öğretmenin öğrencisinin seviyesini değerlendirmesine yardımcı olur. Örneğin, A1 İngilizce seviyesindeki bir öğrenci şunları yapabilir:

 • Kendini basitçe tanıtabilir ve temel selamlaşma ifadelerini kullanabilir.
 • Kendisinin ve diğerlerinin memleketini söyleyebilir ve şehrini kısaca tanıtabilir.
 • Aile ve iş arkadaşları hakkında basit bilgiler verebilir ve dış görünümleriyle karakterlerini kısaca açıklayabilir.
 • Temel seviyede kıyafetlerle ilgili konuşabilir ve satıcılara onlarla ilgili şeyler sorabilir.
 • En sevilen yiyeceklerle ilgili konuşabilir ve basit paket yemek siparişleri verebilir.
 • Günlük faaliyetlerle ilgili konuşabilir, arkadaşlarla ve iş arkadaşlarıyla buluşma ayarlayabilir.
 • Mevcut hava koşullarından bahsedebilir ve hava tahminine göre yapılacak şeylerle ilgili fikir sunabilir.
 • Sağlığıyla ilgili genel şeylerden bahsedebilir ve doktora genel tıbbi semptomlardan bahsedebilir.
 • Evinin konumunu açıklayabilir ve basit yön talimatları verebilir.
 • Hobileri ve ilgi alanlarıyla ilgili konuşabilir ve arkadaşlarıyla ya da iş arkadaşlarıyla eğlenme amaçlı planlar yapabilir.
 • Otelde giriş ve çıkış işlemi gibi temel işlemleri tamamlayabilir.
 • Temel ürünlerle ilgili fikir alış verişinde bulunabilir, temel alışverişleri yapabilir ve hatalı ürünleri iade edebilir.

Elmadil olarak ilkokul 2. sınıf öğrencilermiz için kendi seviye ve yaş gruplarında İngilizce eğitimi vermekte olup bu programlarımız hakkında detaylı bilgiyi Elmadil'i arayıp öğretmenlerimiz ile görüşerek alabilirsiniz