Çocuklar için İngilizce kursu planlaması yapılırken dikkat edilmesi gereken bir noktada İngilizce ders saatlerinin sayısıdır. Genel anlamda fazla ders iyidir kanısı insanlarda var olsada bunun gerçekçi bir karşılığı yoktur. 

Fazladan yapılan dersin tek faydası çocuklar çin İngilizce kursu öğrencisinin İngilizce'ye daha fazla maruz kalmasıdır denilebilir. Burada İngilizce gelişimine etki eden faktör ders sayısı değil çocuklar için İngilizce kursu öğrencisinin daha fazla İngilizce'ye maruz kalmasıdır. Bu maruz kalma ders yerine rahatlıkla çocuklar için İngilizce kursuöğrencisinin İngilizce dinleme ve İngilizce okuma yapması sağlanılarak başarılabilir.

Çocuklar için İngilizce kursu öğretmenleri ve çocuklar için İngilizce kursu yöneticileri bir şekilde öğrencilerinin İngilizce'ya maruz kalmasını İngilizce dinleme ve okuma yapmasını sağlaması durumunda çocuklar için İngilizce kursu öğrencisinin gereksiz yere İngilizce dersine girmesinide engellemiş olurlar.

Çocuklar için İngilizce kursu öğrencileri fazladan derse gireceklerine İngilizce okuma ve İngilizce dinleme yaparak özel yaşantılarına daha fazla vakit ayırabilirler ve ders ortamında daha az vakit geçirebilirler. 

tabiki çocuklar için İngilizce kurunda İngilizce dersleri yeteri kadar yapılmalıdır. Ancak gereğinden fazla ders yapmanın çocuğada faydadan çok zaman kaybına yol açacağı unutulmamamlıdır..

Çocuklar için İngilizce kursları fazla ders yapma eğiliminde değil yeterli miktarda ders yapıp çocuklar için İngilizce kursu öğrencisinin daha fazla İngilizce'ye maruz kalmasını hedefleyen faaliyetler yapmalıdırlar.